Skip links
UX UI Dizajn

5 RÁD, ako Vylepšiť UI UX Dizajn Webstránky (2024)

UI UX dizajn je kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje, či návštevníci zostanú na vašej stránke alebo z nej odídu. V tomto článku sa pozrieme na 5 tipov, ako vylepšiť UI UX dizajn a priniesť tak vaším návštevníkom nezabudnuteľnú užívateľský zážitok a príjemné prostredie, vďaka ktorému budú s radosťou pravidelne navštevovať vašu webstránku.

Aký je rozdiel medzi UX a UI?

Rozdiel medzi UX a UI

Ak chceme pochopiť UI UX dizajn, potrebujeme vedieť najprv rozdiel medzi UI a UX. Užívateľské rozhranie (UI), zahŕňa všetky interaktívne prvky, ktoré vidí užívateľ na obrazovke, napríklad tlačidlá, menu, obrázky, texty a podobne. Jednoducho povedané, užívateľské rozhranie je ako tvár webovej stránky, ktorá definuje, ako vyzerá a ako sa používa. UI dizajnér sa zameriava na vizuálnu stránku - farby, typografiu, rozloženie a interaktívne prvky. Cieľom UI dizajnéra je vytvoriť atraktívne a funkčné prostredie pre návštevníkov. Užívateľská skúsenosť (UX) sa týka celkového dojmu a pohodlia, ktoré užívateľ zažíva pri používaní webovej stránky. Užívateľská skúsenosť je teda celkový proces interakcie s produktom, od prvotného kontaktu (navštívenie webstránky) až po dosiahnutie konkrétneho cieľa (zakúpenie produktu alebo služby). Úlohou UX dizajnéra je zabezpečiť, aby bolo používanie webovej stránky čo najviac intuitívne a efektívne. V nasledujúcich odsekoch nájdete 5 tipov, ako dokážete vylepšiť UX/UI dizajn svojej webovej stránky svojpomocne už dnes.

1. Optimalizujte rýchlosť načítavania webstránky

Rýchlosť načítavania webstránky je čas, ktorý webová stránka potrebuje na úplné načítanie v prehliadači a má obrovský vplyv na užívateľskú skúsenosť. V dnešnej dobe to platí dvojnásobne, keďže ľudia majú očakávajú okamžité výsledky. Jedným zo spôsobov, ako podstatne urýchliť načítavanie vašej webstránky je kompresia obrázkov. Kompresia obrázkov je proces, pri ktorom sa veľkosť obrázka znižuje bez zásadného poklesu na kvalite. Adobe Photoshop je jedným z najpoužívanejších nástrojov na optimalizáciu obrázkov a umožňuje ich kompresiu bez straty kvality. V súčasnosti stojí Adobe Photoshop 26,21 €/mesačne. Ak sa vám to zdá priveľa, môžete vyskúšať bezplatné online nástroje na kompresiu obrázkov, ako napríklad TinyPNG.

2. Zabezpečte Všestrannú Responzivitu

Viac ako polovicu návštevníkov webových stránok tvoria užívatelia smartfónov. Preto je nevyhnutné, aby sa im vaša webová stránka dokázala prispôsobiť a priniesť im 100% užívateľský zážitok. Otestujte fungovanie vašej webovej stránky na rôznych zariadeniach a zabezpečte, aby bola navigácia vždy priama a intuitívna. Tento bezplatný online nástroj od Bingu vám pomôže zanalyzovať, či je vaša webová stránka dostatočne prispôsobená aj pre mobilné zariadenia. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vytvoriť responzívny web dizajn v roku 2024, prečítajte si tento článok.

3. Zlepšite prístupnosť

Prístupnosť je kľúčovým faktorom na zabezpečenie toho, aby bola vaša webová stránka uspokojujúca pre všetkých jej návštevníkov, vrátane tých so zdravotným postihnutím. Postarajte sa o to, aby bol obsah vašej webstránky ľahko dostupný aj pre nevidiacich návštevníkov pomocou klávesových skratiek a alternatívnych popisov obrázkov (ALT Text). Pomôžu vám v tom bezplatné nástroje na testovanie prístupnosti ako napríklad WAVE alebo axe DevTools.

4. Využite AI vyhľadávanie

Integrácia umelej inteligencie na vašu webovú stránku môže výrazne vylepšiť celkovú užívateľskú skúsenosť. Umelá inteligencia dokáže analyzovať správanie používateľov a ponúknuť im tak personalizované výsledky vyhľadávania. Výsledkom je rýchlejšie a jednoduchšie nájdenie požadovaného obsahu, čo ocení každý návštevník. Nástroje ako Algolia alebo Elasticsearch ponúkajú pokročilé možnosti vyhľadávania s pokročilou podporou umelej inteligencie.

5. Zefektívnite interakciu so zákazníkmi

Chatbot dokáže poskytnúť vaším návštevníkom a zákazníkom okamžitú pomoc a podporu, čím pozitívne vplýva na celkovú užívateľskú skúsenosť. Chatboty dokážu odpovedať na často kladené otázky, nasmerovať nerozhodných návštevníkov k vášmu cieľu a riešiť jednoduché problémy. Výsledkom je zvýšená angažovanosť a spokojnosť zákazníkov. Nástroje ako Intercom alebo Zendesk ponúkajú široké možnosti integrácie chatbotov do webových stránok.

Časté Otázky

UX, z anglického “User Experience” je celkový dojem a pohodlie, ktoré užívateľ zažíva pri používaní webovej stránky. Cieľom každej webovej stránky je zabezpečiť čo najlepšiu užívateľskú skúsenosť.

UI (User Interface) je prostredie, v ktorom sa návštevník webovej stránky pohybuje. Zahŕňa všetky interaktívne prvky, ako sú tlačidlá, obrázky, texty a podobne. Úlohou UI je zabezpečiť atraktívne a funkčné prostredie pre všetkých návštevníkov webovej stránky.

Jednoduchý a efektívny spôsob, ako minimalizovať čas načítavania vašej webstránky je kompresia obrázkov. Kompresia obrázkov je proces, pri ktorom sa veľkosť obrázka znižuje bez zásadného poklesu na kvalite. S komprimovaním obrázkov vám pomôžu online nástroje ako napríklad Adobe Photoshop či TinyPNG

Alternatívny text, skrátene aj "alt text", je textový popis pridelený obrázkom na webových stránkach. 

Slúži ako alternatíva v prípade, že obrázok nie je možné zobraziť, či pre návštevníkov so zrakovým postihnutím.

Chatbot je interaktívny softvér, ktorý má schopnosť komunikovať s návštevníkmi webovej stránky alebo zákazníkmi eshopu prostredníctvom chatovacieho rozhrania. Tieto chatboty sú navrhnuté tak, aby poskytovali rýchlu a efektívnu podporu, a odpovedali na otázky 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Výhodou chatbotov je ich schopnosť okamžitej odozvy a poskytovania služieb 24/7, čo prispieva k lepšej užívateľskej skúsenosti a zvyšuje celkovú spokojnosť zákazníkov.

Neodpovedali sme na vašu otázku? Napíšte nám na mailovú adresu support@winfo.sk.

Zanechajte komentár

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.