Skip links
Web Šablóny

Web Šablóny: Ušetrite Čas aj Peniaze

Web šablóny sú preddefinované návrhy rozloženia a dizajnu webových stránok. Umožňujú vývojárom webstránok rýchlo a jednoducho vytvoriť vizuálne atraktívne webové stránky bez nutnosti začínať úplne od nuly. Tieto šablóny môžu byť bezplatné alebo platené, pričom vo väčšine prípadov sa dajú prispôsobiť podľa špecifických preferencií vlastníka webovej stránky.

Z čoho sa Web Šablóny Skladajú?

Rozloženie stránky

Definuje, ako budú rozmiestnené jednotlivé časti stránky (hlavička,...)

Grafické prvky

Zahŕňa štýly, farby, fonty, tlačidlá a iné vizuálne grafické prvky.

Štruktúra HTML/CSS

Základné kódovanie, ktoré určuje vzhľad a usporiadanie stránky.

Výhody

Výhody Web Šablóny

Medzi hlavné výhody, ktoré web šablóny poskytujú, patrí jednoznačne zjednodušenie a urýchlenie procesu tvorby webstránky. Vďaka preddefinovaným web šablónam už viac nemusíte strácať čas vytváraním osobitného web dizajnu a následným kódovaním. Ak si zvolíte šablónu, ktorá vám vyhovuje, stačí už len nahradiť pôvodný demo obsah vaším jedinečným obsahom, vrátane textu a obrázkov. Preddefinované web šablóny navyše zabezpečujú jednotný web dizajn na celej webovej stránke, vďaka čomu si nemusíte robiť starosti s manuálnou úpravou zmien na každej podstránke zvlášť. To oceníte najmä v prípade, ak máte obsahovo objemnú webovú stránku s množstvom podstránok, ako napríklad blog alebo rozsiahly eshop. Medzi ďalšie výhody web šablón patrí aj fakt, že zabezpečujú responzívny web dizajn, ktorý zaručí, že sa obsah vášho webu bude prispôsobený pre všetky zariadenia, vrátane smartfónov či tabletov. Mnohé webové šablóny sú navyše prispôsobiteľné, čo znamená, že prednastavený dizajn si môžete prispôsobiť na základe vašich preferencií a zmeniť tak napríklad farebnosť či fonty.

Nevýhody

Nevýhody Web Šablóny

Webové šablóny majú aj svoje nevýhody, ktoré môžu výrazne ovplyvniť vaše finálne rozhodnutie. Jednou z hlavných nevýhod je uniformný, respektíve neoriginálny web dizajn, nakoľko preddefinované web šablóny používa aj mnoho ďalších webstránok, výsledkom čoho sa môže stať, že váš web nebude jasne odlíšený od konkurencie. Ďalším problémom je, že prispôsobenie šablón môže byť niekedy obmedzené, najmä ak nemáte pokročilé znalosti HTML, CSS alebo JavaScriptu. Navyše, niektoré šablóny majú výrazne obmedzené možnosti úprav a neumožnia vám upraviť všetky aspekty dizajnu a funkčnosti tak, ako by ste si predstavovali. Ďalšou nevýhodou je, že niektoré bezplatné alebo lacnejšie šablóny môžu obsahovať skryté chyby alebo byť zle optimalizované pre výkon a SEO, čo môže negatívne ovplyvniť rýchlosť načítania stránky a jej viditeľnosť vo vyhľadávačoch. Zložitý a nadbytočný kód môže taktiež spôsobiť problémy s údržbou a aktualizáciami, najmä ak šablóna nie je pravidelne aktualizovaná jej tvorcom. Bezpečnosť môže byť ďalším rizikom, pretože niektoré šablóny môžu obsahovať bezpečnostné diery, ktoré môžu hackeri zneužiť proti vám.

Kde Nájdem Web Šablóny?

Web šablóny sa používajú v rôznych systémoch na správu obsahu (CMS). Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie z týchto systémov patrí jednoznačne WordPress, s viac ako 474 miliónmi vybudovaných webstránok. WordPress ponúka množstvo bezplatných web šablón z ktorých si vyberie takmer každý. Ak však patríte medzi tých, ktorých ponúkané šablóny neoslovili, stále máte možnosť zakúpiť si platenú web šablónu. Medzi populárnych tvorcov platených šablón patrí napríklad Modeltheme s takmer 25 tisíc predanými web šablónami, s cenou už od 19 dolárov.

Predtým, než si ich Stiahnete

V prípade, že sa rozhodnete pre šablónu od tretích strán, môže sa stať, že budete závislí od ich podpory a aktualizácií. Ak tvorca prestane podporovať šablónu, môže to viesť k problémom s kompatibilitou s novšími verziami prehliadačov alebo CMS systémov. Na záver, niektoré komplexné a prémiové šablóny môžu byť príliš drahé a ich cena sa môže ešte zvýšiť, ak potrebujete špeciálne doplnky alebo funkcie, ktoré nie sú zahrnuté v základnej verzii. Všetky tieto faktory môžu prispieť k tomu, že použitie webových šablón nemusí byť vždy najlepším riešením pre všetky projekty. Predtým, než sa rozhodnete stiahnuť web šablónu vám teda odporúčame zvážiť jej výhody aj nevýhody.

Návod na Stiahnutie

Vo WordPress administrátorskom rozhraní vášho webu prejdite kurzom na tlačidlo Vzhľad označené ikonkou hrubého štetca. Následne sa vám napravo zroluje nová lišta. Kliknite na tlačidlo Témy. Zobrazí sa vám výber tém. Po tom, čo prejdete kurzorom na šablónu, ktorá vás najviac zaujala, sa vám zobrazia dve tlačidlá: Nainštalovať a Náhľad. Ak si ešte nie ste úplne istý svojím výberom, kliknite na Náhľad a prezrite si konkrétnu šablónu detailnejšie. Pre stiahnutie tejto šablóny jednoducho kliknite na tlačidlo Nainštalovať. Gratulujeme, vaša šablóna je stiahnutá!

Časté Otázky

HTML je základný značkovací jazyk používaný na vytváranie štruktúry a obsahu webových stránok.

Pomocou HTML môžete na stránke definovať rôzne elementy, ako sú nadpisy, odstavce, odkazy, obrázky, tabuľky a formuláre.

CSS  je štýlovací jazyk, ktorý sa používa na vizuálne formátovanie a dizajn HTML dokumentov.

CSS umožňuje definovať vzhľad a usporiadanie HTML elementov, ako sú farby, písma, rozmiestnenie, medzery, orámovanie a mnoho ďalších vizuálnych vlastností.

JavaScript je programovací jazyk, ktorý umožňuje pridávať interaktivitu a dynamické funkcie na webové stránky.

JavaScript môže reagovať na akcie používateľa, meniť obsah a štýly stránky, validovať formuláre, načítavať dáta zo servera bez nutnosti obnovenia stránky a podobne.

SEO optimalizácia je súbor techník a postupov zameraných na zlepšenie viditeľnosti webových stránok vo vyhľadávačoch.

Cieľom SEO je dosiahnuť vyššie umiestnenie webstránky v organických (neplatených) výsledkoch vyhľadávania, čo môže viesť k zvýšeniu návštevnosti a lepším výsledkom.

Responzívny dizajn zabezpečuje, že webstránka bude správne zobrazená na rôznych zariadeniach a veľkostiach obrazoviek, ako sú počítače, tablety a smartfóny.

Hlavnou myšlienkou responzívneho dizajnu je použitie flexibilných mriežok, rozložení a obrázkov spolu s CSS médiovými dotazmi (media queries), ktoré umožňujú webstránke automaticky prispôsobiť svoje rozloženie a vzhľad podľa šírky a výšky obrazovky zariadenia, na ktorom je zobrazená.

Neodpovedali sme na vašu otázku? Napíšte nám na mailovú adresu support@winfo.sk.

Zanechajte komentár

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.